Biotin (B7 Vitamininin) Faydaları Nelerdir?

Biotin, kardiyovasküler sistem, metabolizma, sindirim ve sinir sisteminde birçok önemli işleve sahiptir. Amino asitlerin, glikoz ve yağ asitlerinin işlenmesinde yer alır ve karbonhidratları, proteinleri ve yağları enerjiye dönüştürür. Biotin, kan hücrelerinin ve sinir dokusunun bakımını da sağlar. Kan şekeri düzeylerini normalleştirmeye ve diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürür ve iyi kolesterolü (HDL) artırarak kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir.

Biotin doku oluşumunu ve yenilenmesini destekler. Saç, cilt ve tırnak oluşumu için temel protein olan keratin üretiminde görev alır. Bu sebeple biotin cilt, saç ve tırnak sağlığı için önemli bir vitamindir. Biotin eksikliği saçların güçsüzleşip dökülmesine, tırnakların kırılgan olmasına neden olabilmektedir. Cilt içinde önemli bir vitamin olan biotin cildin su dengesini de düzenlenmesinde rol oynar.

Biotin (B7 Vitamininin) Faydaları Nelerdir?
Biotin (B7 Vitamininin) Faydaları Nelerdir?

Biotin (B7 Vitamini) Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücutta depolanmadığı için biotin besinler yoluyla alınmak zorundadır. En iyi biotin kaynakları arasında; baklagiller, yumurta sarısı, maya, yer fıstığı, fındık, ıspanak, soya fasülyesi, yulaf gevreği, buğday, mantar ve dana ciğeri bulunmaktadır. Dana ciğeri ve yumurta sarısı gibi hayvansal gıdalar biyotin açısından özellikle zengindir. Tiroid hastalıkları, diyabet, insülin direnci, lupus gibi romatizmal hastalıklar, sifiliz, enfeksiyonlar, hormonal düzensizlikler, yüksek ateş, major cerrahiler saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca bazı tansiyon ilaçları, kan sulandırıcılar, anti-epileptikler, tiroid ilaçları, psikiyatri ilaçları, hormon ilaçları, bazı doğum kontrol ilaçları, doğum kontrol ilaçlarının kesilmesi ve kemoterapi saç dökülmesi sebepleri arasında yer alır.

Bitkisel kaynaklı gıdalardan elde edilen biotin doğrudan vücut tarafından işlenebilirken, hayvansal ürünlerden elde edilen biotinin emilebilmesi için önce vücuttaki protein bileşikleri yardımıyla parçalanması gerekmektedir.

Biotin suda çözünen bir vitamin olduğu için sebzeler çok fazla suyla veya çok uzun süre pişirmemelidir. Bu durum çoğu vitamin için geçerlidir, çünkü vitaminler özellikle ısıya, ışığa ve oksijene karşı hassastırlar.

Saç dökülmesi için biotin gerçekten yardımcı olur mu?

Saç dökülmesi için biotin gerçekten yardımcı olur mu?

Biotin saçın temel yapı taşı olan keratinin oluşumunu destekleyen önemli bir vitamindir. Biotin cilt ve tırnak sağlığı içinde çok gereklidir. Biotin eksikliği saçların güçsüzleşip dökülmesine, tırnakların kırılgan olmasına ve cilt kalitesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Biotin eksikliğine bağlı olarak gelişen saç dökülmelerinde biotin seviyelerinin normale gelmesi saç dökülmelerini durdurabilmektedir.

Biotin (B7 Vitamini) Eksikliği Nedir?

Biotin eksikliği nadir görülür ve ancak uzun bir süre sonra fark edilir hale gelir. Örneğin saç dökülmesi ve kas ağrısyla kendini gösterir. Ayrıca sinir sistemi bozulabilir ve depresif ruh halleri ortaya çıkabilir. Eksiklik riski, esas olarak, doğuştan biotin kullanımı bozuk olan veya az miktarda biotin tükettikleri bir diyeti kalıcı olarak uygulayan kişilerde mevcuttur. Hamile kadınlar, çocuklar ve aşırı alkol tüketenler biotin eksikliği için risk grubunda olabilir.

Postpartum (doğum sonrası) saç dökülmesi, gebelik süresince meydana gelen hormonal değişimlerden kaynaklanan ve oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle doğumdan birkaç ay sonra başlar. Beslenme yetersizliği ya da başka bir hastalık yoksa 6-9 ay içinde tamamen düzelir.

Biotin (H Vitamini)  Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Biotin (H Vitamini) Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı ve dengeli beslenen bir kişide biotin eksikliği nadir görülmektedir. Şeker hastalığı, Çölyak hastalığı, Crohn hastalığı (iltihaplı bağırsak hastalığı) gibi kronik hastalıklar, uzun süreli antibiyotik kullanımları, aşırı alkol ve sigara tüketimi, uzun süreli tek tip diyetler ve bazı genetik hastalıklar sonucu biotin eksikliği ortaya çıkabilmektedir. Biotin eksiklikleri genellikle beslenme desteği ile giderilebilmektedir. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda biotin takviyeleri de kullanılabilmektedir.

Biotin eksikliği belirtileri şunlardır:
Kolay kırılan tırnaklar
Mat ve güçsüz saçlar veya saç dökülmesi
Solgun ve sağlıksız bir cilt
İştah kaybı
Mide bulantısı
Cilt tahrişleri ve iltihapları (örneğin ağız ve burun çevresindeki pullu, kızarık cilt bölgeleri)
Kas ağrıları
Yorgunluk
Enfeksiyonlara yatkınlık
Depresyon

{{comment_count}} yorum

{{comment_error}}

{{commentItem.name}}

{{commentItem.title}}

{{commentItem.content}}

CEVAP

{{answerItem.title}}

{{answerItem.content}}

{{question_count}} SORU

{{question_error}}

{{questionItem.name}}

{{questionItem.content}}

CEVAP

{{answerQuestionItem.name}}

{{answerQuestionItem.title}}

{{answerQuestionItem.content}}

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * belirtilmiştir.

Aydınlatma Metni kapsamında yukarıda belirtilen iletişim bilgilerim üzerinden bana yönelik ticari iletişim faaliyetlerinde (SMS, e-posta, arama vb.) bulunulabilmesini onaylıyorum.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * belirtilmiştir.

Aydınlatma Metni kapsamında yukarıda belirtilen iletişim bilgilerim üzerinden bana yönelik ticari iletişim faaliyetlerinde (SMS, e-posta, arama vb.) bulunulabilmesini onaylıyorum.

saç sağlıklı saç vita bear biotin faydaları biotin